زندگی نامه

 

“سرآغاز-یونان”

در کالاماتا در سواحل مدیترانه یانی از سوتیری و فلیتسا کریسومالیس در سال ۱۳۳۳ متولد شد.دومین فرزند از سه فرزند خانواده یانی بود که یک برادر بزرگتر از خود و یک خواهر کوچکتر از خود داشت.این خانواده ارتباط عمیقی با موسیقی داشتند خانواده او بیشتر وقتشان را در حال نواختن موسیقی و آواز خواندن میگذراندند.والدین او برایش یک زندگی نمونه یونانی فراهم کرده بودند.او با ماهیگیری شنا و رفتن به مدرسه بزرگ شد درست مثل هر پسر بچه ای که در کالاماتا زندگی میکرد اما با یک استثنا. یانی متولد شده بود تا بنوازد. او نواختن پیانو را در شش سالگی آغاز کرد ولی از یادگیری دروس رسمی پیانو سرپیچی میکرد.زمانی که یانی پسر بچه ای کوچک بود موسیقی را در اعماق ذهنش میشنید و میخواست هر آنچه که میشنود را روی پیانو اجرا کند.بنابراین او باید میفهمید که چطور میتواند با پیانو مسیقی بنوازد.او آزادی بیشتری با کلید­های پیانو احساس می­کرد آزادی که ممکن بود زیر ساختار های خشک و رسمی از بین برود.

موسیقی تنها استعداد یانی نبود.در۱۳۴۸ در چهارده سالگی رکورد ملی شنای آزاد ۵۰ متر مردان را شکست. اگرچه او میتوانست این رشته را نیز دنبال کند ولی او راه دیگری را انتخاب کرد که سرانجام باعث شد که نعمت های موسیقیاییش را به جهان عرضه کند.

دوران کودکیش در یونان و عشقی که به زادگاهش داشت موجب این شد که قطعه هایی همانند  “Acroyali”,Santorini”,”Nostalgia” به او الهام شود.

۱۳۵۲-۱۳۵۵/(۱۹۷۳-۱۹۷۶)

“آغاز دوم – ایالات متحده آمریکا”

در سال ۱۳۵۱ با تشویق والدینش یانی زادگاهش را به قصد دانشگاه مینه سوتا ترک کرد. در زمان تحصیلاتش او شروع به نواختن در گروههای راک اند رول محلی کرد و شروع به توسعه دادن سبک شخصی موسیقیش که استفاده از پیانو و کیبورد بود کرد تا با آن صدا های جدید را به وجود آورد.

یانی با وجود سختی های ناشی از یک فرهنگ متفاوت و یک آب و هوای متفاوت وزبانی متفاوت با مدرک لیسانس روانشناسی از مینه سوتا فارغ التحصیل شد.بعد از فارغ التحصیلی تصمیم گرفت تا تمامی تلاشش را برای یک سال متوجه هنر مورد علاقه اش یعنی موسیقی کند. در طی همین سال بود که او موسیقی را به عنوان شغلش انتخاب کرد.

۱۳۵۶-۱۳۶۳/(۱۹۷۷-۱۹۸۴)

“راک اند رول – روزهای کمیلئون”

یانی در گروه Chameleon که یک گروه شناخته شده در دو شهر مینه سوتا وسن پول بود کیبورد مینواخت.بعد از موفقیت در مینه سوتا این گروه شروع به برگزاری تور محلی در سرتاسر مینه سوتا ویسکانسین شیکاگو لوا و داکوتاس کرد.آنها همچنین در این زمان دو آلبوم مستقل نیز تولید کردند.

حالا یانی میدانست که آینده اش درموسیقی خواهد بود.او از تجربه اش با ساز های الکترونیک استفاده کرد و شروع به ساخت آلبوم اختصاصی خود با نام “Optimystique” کرد این اولین آلبوم شخصی یانی بود که در سال ۱۳۵۹ نمایش پیدا کرد.

۱۳۶۴-۱۳۶۹/(۱۹۸۵-۱۹۹۰)

“یانی – ادامه کار خود”

یانی مصمم تر ازقبل به تعقیب احساساتش در ساخت موسیقی ادامه داد.او دنیای موسیقی الکترونیک وآوا های جدید را کشف کرد این زمانی پربار و سازنده ای برای یانی بود.او در این زمان ۲ آلبوم را تولید کرد و در حال ساخت سومین آلبومش بود که متوجه هالیوود وصنعت فیلمسازی شد او در آنجا هم موفق شد وتوانست در چهار فیلم موسیقی اش را عرضه کند او همچنین در این زمان ۳ آلبوم دیگر نیز منتشر کرد و اولین کار خود که “Optimystique” بود را بازنشر کرد.

درسال ۱۳۶۹ارکستر دالاس یانی را در کنسرتش همراهی کرد وموجب شد تا اعتباری دیگر برسبک مخصوصش اضافه کند و زمینه ساز دیگری برای موفقیت هایش باشد.

۱۳۷۰-۱۳۷۳/(۱۹۹۱-۱۹۹۳)

“لوس آنجلس تایمز”

یانی با وفاداری  به سبک مخصوصش و تجربیاتش بار دیگر بر تعداد طرفدارانش افزود.آلبومهای “In celebration of life” او درسال ۱۳۷۰ و “Dare to Dream” در سال ۱۳۷۱ و “In My Time” در سال ۱۳۷۲ عرضه شدند اما به نظر او این فعالیتها کافی نبود بنابراین او در این سه سال تور هایی را هم برگزار کرد که حاصل تلاشهایش بی جواب نماند او نامزد دریافت جایزه Grammy  برای آلبوم  “Dare to Dream”و “In My Time” شد موسیقی ملایم پیانوی یانی باعث شد که آلبومهایش بیش از یک میلیون نسخه فروش داشته باشند.هر سال کنسرت های گسترده تر برگزار میکرد ودر جوابش طرفدارانش بیشتر میشدند.یانی افرادی که در تورها با او همراه میشدند را دستچین میکرد و در نتیجه یک ارکستر بی عیب ونقص تشکیل میشد تا او را در موفقیت هایش همراهی کنند.

۱۳۷۲-۱۳۷۴/(۱۹۹۳-۱۹۹۵)

“دایره کامل – اجرای زنده در آکروپلیس”

یانی برای اولین بار یک تور بین المللی برگزار کرد و موسیقی اش را این بار به صورت زنده به طرفدارانش هدیه کرد او مکانهای خاصی را مد نظر داشت معبد توجی در ژاپن رویال آلبرت هال در انگلستان و آکروپولیس در زادگاهش یونان.

کنسرت آکروپولیس یانی در یونان و به رهبری شهرداد روحانی برای اولین بار در اول مهر ۱۳۷۲ در تئاتر هرود در آتن ضبط شد و موجب شد تا یانی دوباره پیروزمندانه و سربلند به زادگاه مادری اش برگردد.هم چنین این اثر جاودانه یانی در PBS آمریکا پخش شد و باعث شد تا ۶۵ کشور بتوانند این اثر جاودانه را مشاهده کنند.و آلبوم این اثر یانی ۷میلیون نسخه فروش داشت در حالی که نسخه ویدیویی این اثر بیش از یک میلیون نسخه فروش داشت که این نوعی پیروزی موسیقی یانی بود.

۱۳۷۵-۱۳۷۷/(۱۹۹۶-۱۹۹۸)

“سفر جهانی – تور جهانی Tribute”

یانی شروع به رقابت در عرصه شغلیش کرد تا بتواند اولین هنرمند غربی باشد که توانسته هم در تاج محل هند وهم در شهر ممنوعه چین کنسرت برگزارکند.که در این راه سختی ها وموانعی وجود داشت که با اراده قوی اش توانست آن را به انجام برساند.آلبوم “Tribute” در پاییز ۱۳۷۶ منتشر شد که اکثر آهنگ های آن الهام گرفته از این دو مکان تاریخی و باشکوه بود.سومین کار طولانی یانی که در غالب ویدیو عرضه شد “Yanni Tribute” نام داشت که در این دو مکان مهم(تاج محل و شهر ممنوعه) تصویر برداری شد و نتیجه آن یک ترکیب برجسته از نوازنده های فوق العاده و مکان های الهام بخش و باشکوه و یک حرکت بی رقیب برای صلح جهانی ویک توازن شگفت انگیز بود که همه را از دید یک هنرمند به نمایش میگذاشت به ویژه که این اثر به وسیله جمعیت انبوهی قریب به ۲۵۰ میلیون نفر در رسانه ها دیده میشد.تعهد یانی در آن جا روشن تر شد که او درآمد حاصل از کارش را برای حفظ تاج محل اهدا کرد.

همزمان با انتشار “Tribute” یانی شروع به شکستن رکورد ۹ ماهه اش کرد که شامل اجرای تور در ۱۰۰ شهر بود. که سرآغازش در مکزیک بود.یانی اولین هنرمند خارجی بود که توانست در”Auditorio Nacionale” به طور پیاپی پنج بار فروش بالا داشته باشد.پیشرفت های یانی ادامه داشت تا آنجا که توانست موفقیت چشم گیری در رادیو موسیقی شهر نیویورک بدست آورد.تور “Tribute”بالاترین فروش را در نیمه اول سال۱۳۷۷ داشت و در رتبه بندی سالانه رتبه دوم را گرفت.

۱۳۷۷-۱۳۷۹/(۱۹۹۸-۲۰۰۰)

“If I Could Tell You”

اولین آلبوم استودیویی او با نام If I Could Tell You در سال ۱۳۷۹ بعد از دوسال کار عرضه شد.این آلبوم عمیقا از احساسات یانی برخواسته شده بود که به دور از تمامی عنصر های پر آب و تاب قبلی یانی بود.آلبوم If I Could Tell You”منعکس کننده تغییرات شخصی در زندگی او بود و در اصل باز گشت او به سواحل شرق و نگاهی اجمالی به قلبش نیز میشد.

۱۳۷۹-۱۳۸۴/(۲۰۰۰-۲۰۰۵)

“Ethnicity”

در بهمن ماه ۱۳۸۱ یانی سیزدهمین آلبوم خود را با نام “Ethnicity”منتشر کرد.این آلبوم یکی دیگر از خلاقیت های یانی را به نمایش گذاشت و ثابت کرد که یانی هنوز هم پیشرو در خلق آثار ماندگار و جدید است.یانی به یکباره نواهایی را کشف کرد که دارای نواهای زیبا و هم آهنگ بود که در آثار جدیدش هم به چشم میخورد ولی اینبار یانی به اصل رسید او اینبار نوا هایی را که دارای نظمی خاص بودند کنار هم چید تا دوباره اثری ماندگار خلق کند.آلبوم او اینبار از سازهای مختلفی تشکیل میشد Australian didgeridoo, Celtic violin,   Armenian duduk , Indian tabla و ترکیبی از آوازهای یکنفره انسان.

در همان سال بود که یانی زندگینامه خود را به نام “Yanni in Words” رشته تحریر درآورد که بازتابی از رقابت های موسیقیایی  رویاها و موانعی که پشت سر گذاشته بود را شامل میشد که توانست فروش خوبی  هم داشته باشد.

خیلی زود بعد از انتشار زندگینامه اش یانی توری را در آبان ماه ۱۳۸۳ در آمریکای شمالی شروع کرد.تور خیلی زود در Mandalay Bay Hotelو Las Vegas اجرا و ضبط شد و در سال ۱۳۸۴ منتشر شد این تور توجه بیش از یک میلیون طرفدار را درآمریکا به خود جلب کرد.

۱۳۸۵-۱۳۸۸/(۲۰۰۶-۲۰۰۹)

“Yanni Voices”

بعد از مدتی یانی تصمیم گرفت تا با کارگردانی دیگر شروع به کار کند.او دلیل این کارش را این گونه شرح داد:”من همیشه موسیقی با ابزارهای سنتی را اجرا میکردم اما حالا میخواهم تا افکارم را توسعه بدهم و استعداد های شگفت انگیزی را به عرصه موسیقی دعوت کنم من میخواهم به موسیقی ام آوای انسان و شعر را اضافه کنم”

ریک ویک ترانه سرا و برنده چند اسکار در تولید آلبوم و یانی بلاخره همکاری با یکدیگر را آغاز کردند.این همکاری زیاد ادامه پیدا نکرد تا بتواند اثر های با شکوهی را بر جای بگذارد ولی توانست استعداد هایی را به یانی معرفی کند.یانی در این همکاری با Nathan Pacheco, Chloe, Ender Thomas, Leslie Mills آشنا شد.

تور اخیر یانی با نام “Yanni Voices”به یک موفقیت بزرگ دست پیدا کرد.این تور در کل آمریکای شمالی و سراسر مکزیک برگزار شد.

همچنین Yanni voices,Yanni voces رتبه اول فروش را در آمازون در آن سال گرفت.

یانی درباره شیوه جدید خود اینگونه توضیح داد:”من به دنبال مرحله بعد از تکامل خودم هستم.من سالهای زیادی را اختصاص به موسیقی داده ام من در حفظ این سبک در خودم یک وظیفه میبینم اگر هم این طور نباشد حداقل من باید خودم را توسعه بدهم تا این هنر را حفظ کنم.خیلی هیجان انگیزه ما میخواهیم مردم را غافلگیر کنیم فقط تماشا کنید.شما باید عقیده وعلاقه را با هم داشته باشید تا بفهمید که من درباره چه چیزی صحبت میکنم مثل همین الان که بهترین زمان زندگی من است.”

پس از این صحبت یانی ثابت کرد که در واقع هم چنین چیزی را به وفور در خود دارد آلبوم های اخیر او نشان دهنده این حرف یانی است.

Yanni.com